phone
Infolinia i pomoc
+48 87 737 1900
Pn - Pt 8:00 - 16:00, Sob 9:00 - 14:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czy na pewno chcesz usunąć produkty z koszyka?
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dobre opony zimowe to gwarancja bezpiecznej jazdy

2018-11-02
Letnie i zimowe opony

Felgi aluminiowe mają ogromny wpływ na całościowy wygląd pojazdu ? to już wiemy. Bogactwo barw i wzorów pozwala dopasować obręcz idealnie pod kolor karoserii i charakter pojazdu. Inwestując w konkretny model możemy nadać autu

Mimo, iż zima w tym roku mocno rozczarowuje to na polskich drogach miało miejsce mnóstwo wypadków, również śmiertelnych, spowodowanych złymi warunkami do jazdy. Wystarczy, że temperatura spadnie nawet odrobinę poniżej zera, pojawi się drobny śnieg czy deszcz, a na asfalcie zagości ?szklanka?, po której jazda jest niezwykle wymagająca. Chcąc zminimalizować zagrożenia należy przestrzegać kilku wskazówek, które będą niezwykle pomocne w jeździe po lodzie czy śniegu.

Jazda samochodem zimową porą wymaga od kierowców wysokich umiejętności i sporej rozwagi. Trzeba być świadomym, iż w każdej chwili może pojawić się problem, taki jak utrata przyczepności czy poślizg. Podatność samochodu na takie zachowania w sporym stopniu zależy od jego przygotowania do zimy. Nie warto ryzykować, tam gdzie na szali stoi nasze zdrowie, a nawet życie, półśrodki nie są wskazane.

Zimowe opony to podstawa!

W naszym kraju, w odróżnieniu od takich państw jak Szwecja, Łotwa czy Finlandia, nie ma obowiązku zmiany opon letnich na zimowe. Dlatego też mnóstwo kierowców lekceważy to zalecenie, postanawiając przemierzać śliskie ulice na oponach letnich.

Kierowcy nie rozważający zmiany opon na zimowe często próbują tłumaczyć swoją decyzję mówiąc o lepszym poruszaniu się na oponach letnich po suchym gruncie, gdyż ten niekoniecznie musi być mokry przy minusowej temperaturze. Jest to bzdura! Opony pod wpływem niskich temperatur sztywnieją, jedynie ?zimówki? są użyteczne. Pozwala na to skład mieszkanki służący do ich produkcji - ze względu na obecność krzemionki te nie twardnieją i zachowują elastyczność przy niskich temperaturach. Dla uzmysłowienia problemu podamy Państwu jak odmienna jest droga hamowania przy różnych oponach ? przy prędkości 50 km/h opony zimowe pozwolą na zatrzymanie pojazdu po ok. 35 metrach, opony letnie wydłużą wartość aż do 43 metrów!

Opony - dystans hamowania

Poza tym opony letnie nie sprawdzą się w trakcie zimy z powodu bieżnika. Ten w przypadku ?zimówek? zbudowany jest w oparciu o tzw. lamelki czyli nacięcia i bloki, które pod naciskiem pojazdu rozszerzają się i ?wgryzają? w śnieg czy lód. W ten sposób ich przyczepność jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku letnich ?kapci?, czyli są sporo bezpieczniejsze.

Jakie opony kupić na zimę?

Poszukiwania opon zimowych należy rozpocząć od wybrania rozmiaru i indeksów prędkości i nośności. Np. opona 205/55 r16 posiada szerokość 205 milimetrów, 55 to profil (55 proc. z 205 mm), R oznacza radialność, zaś ostatnia wartość, w tym przypadku 16, określa wielkość (podaną w calach) zalecanej felgi. Kolejny krok powinien dotyczyć rodzaju bieżnika (czytaj: link do artykułu 9. Jaki bieżnik wybrać?). Dobrze jest również zwrócić uwagę na etykiety ? informacja na niej zawarta powie nam o efektywności energetycznej, przyczepności na mokrej powierzchni oraz poziomie generowanego hałasu w trakcie jazdy. W przypadku opon zimowych trzeba skupić się na drugiej wartości ? dla aut osobowych obowiązuje przedział literowy od klasy A (najlepszej) do F (najgorszej). Różnica pomiędzy klasami jest znaczna ? droga hamowania przy 80 km/h może się różnić nawet sześcioma długościami pojazdu!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel