phone
Infolinia i pomoc
+48 87 737 1900
Pn - Pt 8:00 - 16:00, Sob 9:00 - 14:00
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czy na pewno chcesz usunąć produkty z koszyka?
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o felgi aluminiowe w tym felgi chromowane?

2015-01-20

Tuż po zakupie nowych, jeszcze pachnących procesem produkcyjnym felg, nie możemy się doczekać momentu, w którym zamontujemy je na koła swojego pojazdu i odbędziemy pierwszą, nawet krótką przejażdżkę. Wzrok zachwyconych przechodniów czy odbijające się w witrynach sklepów wymarzone alusy sprawią, że nasza duma sięgnie zenitu. Niestety jednak, niezwykle łatwo tę radość utracić. Nieprawidłowe użytkowanie oraz brak stosownej dbałości może sprawić, że jeszcze niedawno błyszczące felgi staną się przeciętnymi, a wręcz nieatrakcyjnymi obręczami, które zamiast pozytywnie wpływać na wygląd pojazdu, popsują jego odbiór. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?

Felgi to jedna z najczęściej brudzących się części każdego samochodu. Kontakt z błotem, pyłem z klocków hamulcowym czy solą podczas zimy jest rzeczą normalną. Poza negatywnym wpływem na ich wygląd, sytuacja ta ma znaczny wpływ również na ich żywność i trwałość ? mowa o powłoce lakierniczej. Warto zatem wiedzieć, jak je pielęgnować i przez cały rok mieć zadbane, ładne felgi.

Jak prawidłowo konserwować i pielęgnować felgi?

Pasta do konserwacji felg

Podobnie jak w przypadku innych części samochodowych mających ciągły kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tak również w przypadku felg, pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać przed zamontowaniem jest ich przygotowanie do użytku. Dobrą praktyką jest woskowanie, co zapewni stosowną ochronę przed brudem, solą podczas zimy i ułatwi mycie w późniejszym czasie. Można użyć zwykły wosk samochodowy, który jest dostępny niemalże w każdym markecie.

Najskuteczniejsze metody mycia i pielęgnacji felg aluminiowych

Gdy przygotujemy felgi do użytku i dojdzie do ich zabrudzenia, mamy ułatwione zadanie. W sporej części przypadków wystarczy spłukanie brudu przy użyciu myjki wysokociśnieniowej dostępnej w większości myjni samochodowych. Następnie należy nałożyć odpowiednią warstwę delikatnego produktu przeznaczonego (środek nie może zawierać substancji żrących) do mycia felg i pierwszy etap mamy za sobą. W kolejnych krokach felgi należy ponownie umyć skupiając się na trudnych w usunięciu zabrudzeniach, takich jak np. smoła czy pył hamulcowy. Należy pamiętać, by jakiekolwiek prace pielęgnacyjne wykonywać na ostudzonych felgach - w przypadku rozgrzanych nałożony detergent może szybciej odparować, co doprowadzi do odbarwień i złuszczeń lakieru.

Jeśli mycie pod wysokim ciśnieniem nie przynosi oczekiwanych rezultatów (odległość strumienia od felgi nie może być zbyt mała, gdyż wysokie ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia lakieru), warto rozważyć własnoręczną pielęgnację z użyciem delikatnych środków, które zapewnią lepszy efekt. Dokładne, skrupulatne mycie pozwoli na dojście do nawet trudno dostępnych zakamarków felg.

Jest to metoda polecana również w przypadku jakichkolwiek niedoskonałości obręczy ? myjki wysokociśnieniowe mogą ?wykorzystać? odpryski i złuszczania lakieru doprowadzając do całkowitego uszkodzenia felgi.

W przypadku felg chromowanych, czy polerowanych, należy obchodzić się z nimi nadzwyczaj starannie. Zabrania się używania środków chemicznych, które nie są dla nich przeznaczone. Do powyższych działań należy dodać jeszcze jeden krok ? nabłyszczanie. By obręcze zachwycały blaskiem niczym po zakupie, po umyciu należy je wypolerować do sucha nadając im blasku, gdyż woda pozostawi smugi eliminując ich połysk.

Co stosować do bezpiecznej pielęgnacji felg aluminiowych?

Stosowanie się do powyższych zaleceń zapewni felgom atrakcyjny wygląd i znacząco wydłuży ich okres życia. Należy pamiętać, by do pielęgnacji alusów stosować delikatne środki ? rozpuszczalniki, alkohole czy benzyna mogą wyrządzić wiele złego, doprowadzając do trwałych uszkodzeń powłoki lakierniczej. Dlatego w trakcie mycia zalecamy wzmożoną czujność i ostrożność. Nie polecamy korzystanie z myjni które wykorzystują silne środki do mycia felg. Spotkaliśmy się z przypadkami, że po pierwszej wizycie w myjni doszło do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Szczególną uwagę należy również zwrócić podczas przechowywania felg w czasie gdy używamy drugiego kompletu.


Zapraszamy do zapoznania się z odrębnym artykułem poświęconym tej tematyce:

Kilka rad jak przechowywać felgi oraz opony

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2015
pixel