
Anvelope Continental VanContact 4Season 285/55 R16 126N
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:285/55 R16 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:N - 140 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:126 - 1700 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Wielosezonowe - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:D A 72 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat

Anvelope Continental WinterContact TS 860 S XL FR 275/35 R20 102W
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/35 R20 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:W - 270 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:102 - 850 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:B C 73 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, S

Anvelope Continental WinterContact TS 870 P XL FR 285/40 R21 109V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:285/40 R21 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:109 - 1030 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, P
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C B 74 dB

Anvelope Continental PremiumContact 6 XL FR MO 275/50 R21 113Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/50 R21 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:113 - 1150 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Mercedes - MO - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C B 73 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, MO

Anvelope Continental PremiumContact 6 XL SSR * 275/40 R22 107Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/40 R22 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:107 - 975 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:BMW & Mini - * - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:SSR, XL, *
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:B B 73 dB

Anvelope Continental WinterContact 8 S XL FR 275/40 R21 107V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/40 R21 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:107 - 975 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:B B 73 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat - ?Oznaczenia opon:EV, FR, XL, S

Anvelope Continental PremiumContact 6 XL FR MO 275/50 R21 113Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/50 R21 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:113 - 1150 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Mercedes - MO - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, MO
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C A 73 dB

Anvelope Continental WinterContact TS 860 S XL FR 245/35 R20 95W
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:245/35 R20 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:W - 270 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:95 - 690 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, S
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C C 72 dB

Anvelope Continental SportContact 7 XL FR 295/30 R21 102Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:295/30 R21 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:102 - 850 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat - ?Oznaczenia opon:FR, XL
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C A 75 dB

Anvelope Continental WinterContact TS 860 S XL FR NE0 255/40 R22 103V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:255/40 R22 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:103 - 875 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Porsche - NE0 - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C B 73 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, NE0, S

Anvelope Continental SportContact 7 MO1A 265/35 R19 98Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:265/35 R19 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:98 - 750 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Mercedes (AMG) - MO1A - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat - ?Oznaczenia opon:ContiSilent, EV, FR, XL

Anvelope Continental SportContact 6 XL FR 315/25 R19 98Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:315/25 R19 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:98 - 750 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:D A 75 dB

Anvelope Continental SportContact 6 XL T0 ContiSilent 265/35 R22 102Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:265/35 R22 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:102 - 850 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Tesla - T0 - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat - ?Oznaczenia opon:ContiSilent, XL, T0
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C A 73 dB

Anvelope Continental WinterContact TS 860 S XL FR ND0 295/40 R19 108V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:295/40 R19 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:108 - 1000 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Porsche - ND0 - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C B 75 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat - ?Oznaczenia opon:ND0, FR, XL, S

Anvelope Continental SportContact 6 XL FR RO1 295/35 R19 104Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:295/35 R19 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:104 - 900 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Audi - RO1 - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:D B 75 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, RO1

Anvelope Continental WinterContact TS 860 S XL FR SSR 275/35 R20 102V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/35 R20 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:102 - 850 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:SSR, FR, XL, S
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:D C 73 dB

Anvelope Continental Wintercontact TS 860 S 275/45 R20 110V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/45 R20 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:110 - 1060 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:SSR, FR, XL, S
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:C C 73 dB

Anvelope Continental PremiumContact C XL FR ContiSilent 285/45 R21 113V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:285/45 R21 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:113 - 1150 kg - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat - ?Oznaczenia opon:ContiSilent, FR, XL, C
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:B B 74 dB

Anvelope Continental ContiSportContact 5P XL FR RO1 ContiSilent 275/30 R21 98Y
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:275/30 R21 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:Y - 300 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:98 - 750 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Audi - RO1 - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Letnie - ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:D B 73 dB - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:Do 3 lat - ?Oznaczenia opon:ContiSilent, RO1, FR, XL

Anvelope Continental ContiWinterContact TS 830 P XL FR MO 285/35 R20 104V
- ?
Dimensiunea anvelopelor: aceasta este marcarea dimensiunii anvelopei, de exemplu 225/45 R18:
-
225 – lățimea anvelopei în milimetri,
-
45 – indicele procentual al profilului, adică înălțimea flancului anvelopei reprezintă 45% din lățimea acesteia,
-
R – indică construcția radială a anvelopei,
-
18 – diametrul interior al anvelopei (dimensiunea jantei), exprimat în inci.
Dimensiunea anvelopei:285/35 R20 -
- ?
Indicele de viteză este o marcă literă care indică viteza maximă la care anvelopa poate funcționa în siguranță, menținând sarcina admisă. Conform legii, anvelopa trebuie să aibă cel puțin indicele de viteză (și de sarcină) recomandat de producătorul autoturismului. Se pot monta anvelope cu un indice de viteză mai mare, lucru adesea permis de producătorul mașinii.
Indice de viteză:V - 240 km/h - ?
Indicele de sarcină (indicele de încărcare) este un indicator numeric care specifică sarcina maximă admisă pe care o poate suporta o anvelopă la presiunea recomandată și în limita indicelui său de viteză. Fiecare valoare a indicelui numeric de sarcină corespunde unei mase specifice (exprimată în kilograme), de exemplu 91 înseamnă 615 kg.
Indice de încărcare:104 - 900 kg - ?
Omologarea anvelopelor: reprezintă aprobarea oficială a unui anumit model de anvelopă de către un producător auto specific pentru utilizarea pe vehiculele sale. Aceasta înseamnă că anvelopa a fost supusă unor teste detaliate realizate în colaborare între producătorul de anvelope și producătorul auto și a fost recunoscută ca fiind pe deplin conformă cu cerințele tehnice ale mărcii respective.
Omologarea anvelopei:Mercedes - MO - ?
Sezonul anvelopei: indică condițiile meteorologice pentru care au fost concepute compusul de cauciuc și profilul benzii de rulare. De vară, de iarnă sau pentru toate anotimpurile. Un compromis între anvelopele de vară și cele de iarnă; se comportă bine în diverse condiții climatice, dar în climă extrem de caldă sau de iarnă sunt considerabil inferioare anvelopelor dedicate.
Sezon:Zimowe - ?
Pe teritoriul Poloniei se aplică standardul PN-C94300 „Anvelope – ambalare, depozitare și transport”. Conform prevederilor acestuia, anvelopele pot fi introduse pe piață, depozitate, distribuite și vândute fără restricții pentru o perioadă de până la 3 ani de la data fabricației lor. Anvelopele își păstrează toate proprietățile legate de siguranță și utilizare.
Anul de fabricație al anvelopelor:2025 - ?Oznaczenia opon:FR, XL, MO, P
- ?
Eticheta anvelopei (eticheta UE) – este o marcă oficială introdusă pe teritoriul Uniunii Europene, care oferă informații despre principalii parametri și impactul anvelopei asupra siguranței și mediului.
Etichetă:D D 75 dB




Design modern
Potrivire perfectă
Durabilitate ridicată
Livrare gratuită în termen de 24 de ore
Proiect individual
Îngrijitor dedicat











Comparaţie
Urmărește