Felgi aluminiowe 17" 5x112

W tym dziale naszego sklepu z felgami oferujemy produkty w jednym z popularniejszych i powszechniej stosowanych rozmiarów, to jest alufelgi 17 5x112. Za podanym oznaczeniem kryją się trzy ważne informacje opisujące felgę. Jest to odpowiednio średnica całej felgi, ilość otworów na śruby montażowe, oraz tak zwany rozstaw tychże śrub. Omówmy pokrótce to oznakowanie.

Alufelgi 17 5x112 - co oznacza to oznakowanie?

Liczba 17 to całkowita średnica felgi. Jest ona wyrażona w calach, dlatego można się spotkać także z zapisem felgi 5x112 17 cali lub 17″. Za kolejnymi dwiema liczbami, to jest 5x112 kryje się ilość i rozstaw śrub mocujących felgę na piaście pojazdu. Ten parametr każdej felgi jest zawsze podawany w formacie A x B [mm]. A to ilość otworów montażowych. B to rozstaw otworów, a precyzyjniej średnica okręgu, na którym się znajdują otwory. Są one zawsze umieszczone równomiernie. Średnica tego okręgu, w przeciwieństwie do średnicy całej felgi, jest wyrażana w mm. Ilość otworów montażowych musi oczywiście odpowiadać ilości śrub (kołków) na piaście danego pojazdu. Felgi aluminiowe 17 5x112 posiadają więc 5 otworów umieszczonych osiowo na okręgu o średnicy wynoszącej 112 mm.

Jak zmierzyć rozstaw śrub mocujących felgę? To pytanie może się nasunąć, jeśli nie jesteśmy w stanie zweryfikować tej informacji w inny sposób. Na szczęście samodzielny pomiar jest prosty. W przypadku felg z nieparzystą ilością otworów na śruby należy zsumować ze sobą 3 wartości. Są to:

  • średnica otworu centralnego,
  • odległości pomiędzy krawędzią otworu centralnego a krawędzią otworu na śrubę pomnożona x2,
  • średnica otworu na śrubę.

Felgi aluminiowe to wyrób, który posiada wiele opisujących go parametrów. Dzięki nim można precyzyjnie dopasować odpowiednią felgę do danego pojazdu, a także pasującą oponę. Podstawowe parametry każdej felgi to: średnica, ilość otworów na śruby, rozstaw śrub, szerokość, ET oraz średnica otworu centrującego. Wszystkie podane parametry to parametry geometryczne, czyli dotyczą wymiarów felgi.

Wybierz wytrzymałe felgi aluminiowe 17” 5x112 do Twojego samochodu

Jak już wspomniano, alufelgi 17 5x112 są bardzo popularnym wyborem wielu producentów samochodów. Można je znaleźć przede wszystkim w pojazdach niemieckich marek, takich jak: Audi, BMW, Cupra (koncern VAG), Mercedes, Seat (koncern VAG), Skoda (koncern VAG), czy Volkswagen. Felgi w tym rozmiarze i z tym rozstawem śrub znajdziemy też w takich autach jak chociażby Infiniti Q30 i QX30, czy Toyota Supra. Wszystko za sprawą platform pożyczonych od niemieckich producentów - platform, które determinują między innymi rozstaw śrub.

Oczywiście nie wszystkie alufelgi kryjące się za oznaczeniem felgi 5x112 17 cali są takie same. Mogą się różnić między sobą chociażby wartością ET, szerokością, czy średnicą otworu centralnego. W bogatej ofercie naszego sklepu oferujemy felgi aluminiowe 17 z innymi wartościami poszczególnych parametrów.

pixel